تبلیغات
یا امام حسن مجتبی علیه السلام

رهبر فقط سید علی....


رهبر من نور چشمان من است        عشق او آیین و ایمان من است
ذوالفقار حیدری در دست اوست        طاعتش میثاق و پیمان من است
سیدی از نسل پاک فاطمه (س)         هم ز نسل شیر یزدان من است
در ولایت وارث آل نبی (ص)          جانشینی از امامان من است
همچو مه تابد به قلب شیعیان            نائب خورشید پنهان من است

یا فاطمه الزهرا (سلام الله علیها)
پس از درگذشت امام خمینی رهبر انقلاب ۱۳۵۷، مجلس خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ و پیش از تدفین ایشان در جلسه‌ای فوق‌العاده آیت‌الله سید علی خامنه‌ای را به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب کرد. ایشان سرانجام با کسب بیش از ۷۲ درصد کل اعضاء به این مقام رسید. پیش از برگزیدگی و رأی‌گیری وصیت‌نامه امام خمینی خوانده شد. بنابر روایت آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی نخست قرار بود رهبری شورایی شود ولی این موضوع مورد اجماع واقع نشد و نهایتاً رهبری به صورت فردی به اجماع اعضاء رسید. شورای نگهبان بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی وظیفه تعیین رهبر را بر عهده دارد. امام خامنه ای علی‌رغم عدم تمایل و به نقل امامی کاشانی در حالیکه خود به انتخاب احمد آذری قمی بعنوان رهبر نظر داشت، به وسیله اکثریت بالای آراء اعضاء مجلس خبرگان به این سمت منصوب شد بنا بر نقل  آقای اکبر هاشمی رفسنجانی نخست موضوع رهبری فردی و رهبری شورایی مطرح بود که خود آقای هاشمی و آیت الله سیدعلی خامنه ای تمایلی به آن نداشتند ولی در نهایت بنا بر اجماع و همه‌پرسی اعضای مجلس خبرگان، رهبری فردی تصویب گردید.

مخالفت ها

انتخاب امام خامنه‌ای برای رهبری بحث‌برانگیز بوده‌است. وی یکی از شرط‌های به دست گرفتن امر رهبری یعنی مرجعیت را مطابق با قانون اساسی نداشت.

بر اساس اصل صد و نهم قانون اساسی سابق شرایط و صفات رهبر یا اعضای شورای رهبری عبارت بود از: صلاحیت علمی و تقوایی لازم برای افتا و مرجعیت، بینش سیاسی و اجتماعی و شجاعت و قدرت و مدیریت کافی برای رهبری. ولی ایشان عنوان مرجعیت را نداشت. آقای هاشمی رفسنجانی به نقل از امام خمینی در مجلس خبرگان گفت که وی گفته‌ بوده‌ است که مرجعیت لازم نیست. امام خمینی پیش از درگذشتش خود خواستار اصلاح قانون اساسی بود و خود شورایی برای بازنگری در قانون اساسی تشکیل داده ‌بود. ایشان در ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ در نامه‌ای به علی مشکینی، رئیس شورای بازنگری قانون اساسی، نوشته بود که: معتقدم برای رهبری شرط مرجعیت لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر کشور، کفایت می‌کند. در سال ۱۳۷۶، آیت‌الله حسینعلی منتظری عدم کفایت علمی و دینی و نامشروع بودن این انتخاب را مطرح کرد. وی درباره مرجعیت خامنه‌ای گفت اینکه آمدند در شب بعد از فوت آیت‌الله اراکی، عده‌ای بچه راه انداختند در خیابان جلوی جامعه مدرسین، مثل همین الان که راه می‌اندازند; بعد هم سه چهارنفر از تهران آمدند و اصلاً (کسانی که ایشان را می‌گفتند) هفت هشت نفر بیشتر نبودند و به زور هفت نفر را به عنوان مرجع گفتند که ایشان را هم جزو کنند، در صورتی که ایشان در حد فتوا و مرجعیت نیست. بنابر این مرجعیت شیعه را مبتذل کردند، بچه گانه کردند، با یک عده بچه اطلاعاتی که راه انداختند! اینها مصیبتهایی است که ما در این کشور می‌بینیم. احمد آذری قمی نیر با نوشتن نامه‌ای او را فاقد شرایط مرجعیت برشمرد. در سال ۸۳ قاسم شعله‌سعدی نمایندهٔ مجلس‌های سوم و چهارم در نامه‌ای به آیت الله سید علی خامنه‌ای، ایشان را حجت‌الاسلام خطاب کرد و گفت در زمان انتصاب به عنوان رهبر، فاقد شرایط تعیین‌شده برای رهبری در قانون اساسی بوده‌است.

تبریک ها

 پس از این انتخاب، علماء و شخصیت‌های سیاسی متعددی برای ایشان پیام تبریک دادند که از این افراد می‌توان به عنوان نمونه مراجع تقلید فاضل لنکرانی، محمدعلی اراکی، سید محمدرضا گلپایگانی و یوسف صانعی و روحانیونی نظیر علی مشکینی و سید رضا بهاءالدینی را نام برد.

سید احمد خمینی 

انتخاب شایسته و بسیار خداپسندانه حضرتعالی، باعث شادی تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامی در جهان گردید. حضرتعالی از چهره‌های درخشان انقلاب اسلامی بوده و همیشه مورد تأیید و تکریم امام عزیزمان بوده‌اید.

محمدرضا مهدوی کنی

این الهامی بود از الهامات الهی و هدایتی بود از هدایت معنوی روح حضرت امام رضوان الله علیه که هنوز این ملت را رها نکرده و این رحمتی بود از طرف خداوند که در کوران این مصیبت جانکاه، با تعیین آیت‌الله خامنه‌ای که از یاران صدیق امام و از یاران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، آرامشی توام با اعتماد و اطمینان بر کشور و امت فداکار حاکم گردید.

نظر سید احمد خمینی

احمد خمینی فرزند امام خمینی پیش از انتشار خبر برگزیدگی امام خامنه‌ای به مقام رهبری در ایران و پس از شنیدن خبر انتخاب رهبر جدید گفت: امام گفتند من هر چه فکر می‌کنم آقا سید علی آقا برای رهبری خوبه. این مطلب را حاج احمد آقا همون اول ورود روز همان اول به ما اعلام کرد که امام اینطور گفت، مقام معظم رهبری گفته بود اگر امام به من بگوید بروم عقیدتی سیاسی ژاندارمری یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان تردید نمی‌کنم، این شعار نبود، ساختمان یک رهبری را با همه سنگینی‌اش روی این شناژ محکم گذاشت و رفت.

تایید ایشان توسط علما

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.....


آیت الله بهاءالدینی (قدس سره):

بعد از امام خمینی قدس سره اگر بشود به كسی اعتماد كرد به این سید است.
حضرت آیت الله خامنه ای ذخیره الهی می باشد. مخالفت با ولایت فقیه كار ساده ای نیست، هنگامی كه میرزای شیرازی بزرگ مبارزه با دولت انگلیس را آغاز كرد یك روحانی با او مخالفت نمود، میرزا او را نفرین كرد و نفرین، باعث محرومیت او از سلك روحانیت گردیده و پسرش جوانمرگ شد. (1)

آیت الله فاضل لنكرانی (قدس سره):

تصریح امام عظیم الشأن (رحمة الله) در موارد متعدده به صلاحیت و شایستگی رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، دلیل عمده بر مقام اجتهاد معظم له می باشد. (۲)

آیت الله علی مشكینی (قدس سره):

بر همه مسلمین جهان واجب موكد شرعی و عقلی است كه حضرت مستطاب آیت الله خامنه ای را به فقاهت و ولایت امر مسلمین بشناسند كه واجد مقام فقاهت، اجتهاد و حائز سایر شرایط ولایت است. (۳)

آیت الله العظمی اراكی (قدس سره):

ملت ایران قدر این نعمت الهی را می دانند و اكنون از وارث امام خمینی قدس سره تبعیت می كنند. انتصاب شایسته حضرتعالی به مقام رهبری، مایه دلگرمی است. (۴)

آیت الله العظمی بهجت (قدس سره):

خواب دیدم در مجلسی حضرت امام زمان (عج) با علماء برجسته حضور داشتند كه شما (رهبر انقلاب) وارد شدید، حضرت برخاستند و شما را به كنار خود دعوت كرده، شما نشستید. (۵)

حجة الاسلام سید حسن نصرالله:

ولایت فقیه از عقیده دینی ما است و در قانون اساسی لبنان بی احترامی به موضوع ولایت فقیه توهین به اعتقادات ماست و این را اجازه نخواهیم داد. (۶)

آیت الله حسین نوری همدانی:

مقام معظم رهبری دارای مدیریت، شجاعت و بصیرت به اوضاع جهان و مسلمانان را دارند. (۷)

آیت الله محمدتقی مصباح:

من درباره وی‍‍ژگی هایی كه خداوند متعال به ایشان عطاء فرموده نمی توانم صحبت كنم، ولی در چند جمله كوتاه فقاهت توأم با تقوی، تیزهوشی با سعه صدر، مدیریت توأم با تعبد، احتیاط توأم با شجاعت و شهامت، روح عبادت، اخلاق و اعتماد به نفس توأم با توسل به حضرت ولی عصر (عج) در ایشان جمع شده است. (۸)

آیت الله سید عباس خاتم یزدی (عضوشورای استفتائات امام خمینی و آیت الله العظمی اراكی):

 نایب بزرگ حضرت امام حجت (عج) و زعیم و علامه مجاهد فقه آیت الله العظمی خامنه ای دارای ابعاد فكری هستند. (۹)

آیت الله هادی روحانی:

مرجع باید كسی باشد كه به مكان و زمان مسلط باشد و ما كسی را غیر از حضرت آیت الله خامنه ای كه "جامع" است به این "جامعیت" نمی یابیم . (۱۰)

آیت الله موسوی همدانی:

خصائص، امتیازات و مرجحاتی در وجود آن شخصیت بزرگ، متبلور است. (۱۱)

آیت الله ابوالفضل خوانساری:

نظریه اینجانب این بوده كه حضرت آیت الله خامنه ای رساله بنویسند. اگر مصلحت بدانند هفته ای سه روزی به قم مشرف شده و برای طلاب درس را شروع بفرمایند و زمام حوزه علمیه را در دست گیرند. (۱۲)

آیت الله مهدوی كنی:

تعیین آیت الله خامنه ای الهامی بود از الهامات الهی و رحمتی بود از طرف خداوند كه ایشان مجتهدی عادل و از یاران صدیق امام خمینی است (۱۳)

یادگار امام خمینی مرحوم آقای سید احمد خمینی قدس سره:

- اطاعت از خامنه ای، اطاعت از امام است.

- هركس بگوید كه اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه ای است، در خط آمریكاست.

- امروز هم ما رهبرداریم. ولایت فرقی نمی كند امام علیه السلام یا رسول صلی الله علیه و آله ولایت امروز درست مثل زمان امام خمینی است.ببینیم رهبری چه می گوید.

- ما سرباز تحت امر رهبر معظم انقلاب هستیم و بر ما واجب است كه از فرمانده خود اطاعت كنیم. (۱۴)

فرمایشات امام خمینی قدس سره در موارد متعدد:

- اینجانب از سالها قبل از انقلاب با جنابعالی ارتباط نزدیك داشته ام و بحمدالله همان ارتباط تا كنون باقی است. جنابعالی را یكی از بازوهای توانای جمهوری اسلامی می دانم و شما را چون برادری كه آشنای به مسائل فقهی و متعهد به آن هستید و از مبانی فقهی مربوط به ولایت مطلقه فقیه جدا جانب داری می كنید، می دانم و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانی اسلامی از جمله افراد نادری هستید كه چون خورشید روشنی می دهید. (۱۵)

- اینان به كسی سوء قصد كردند كه آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است.

- خداوند متعال بر ما منت نهاد كه افكار عمومی را برای انتخاب رئیس جمهوری متعهد، مبارز در خط مستقیم اسلام و عالم به دین و سیاست هدایت فرمود.

- من به شما خامنه ای عزیز تبریك می گویم كه در جبهه های نبرد با لباس سربازی و در پشت جبهه ها با لباس روحانی به ملت مظلوم خدمت نموده از خداوند سلامتی شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.

- شما سربازی فداكار در جبهه جنگ، معلمی در محراب، خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب هستید.

- من آقای خامنه ای را بزرگش كردم. (۱۶)

- اینجانب با اطلاع از مقام و مرتبت متفكر و دانشمند محترم جناب آقای سید علی خامنه ای (أیده الله تعالی) رأی ملت را تنفیذ نمودم. (۱۷)

- شما از سلاله رسول اكرم صلی الله علیه و آله و خاندان حسین ابن علی علیه السلام هستید و جرمی جز خدمت به اسلام و كشور اسلامی ندارید. (۱۸)پی نوشت ها:

۱- آیت بصیرت، ص 131

۲- مرجعیت، سازمان تبلیغات اسلامی.

۳- همان.

۴- جرعه نوش كوثر، مؤسسه قدر و ولایت، ص 275.

۵- نشریه ماه تمام، پناهیان.

۶- كیهان، ش 19390، 30/3/1388.

۷- پرتوی از خورشید، شیرازی، علی، ص 33.

۸- كیهان، ش 19390، 30/3/1388

۹ - مرجعیت، ص 18.

۱۰- همان، ص 29

۱۱ - همان، ص 19.

۱۲- همان، ص 58.

۱۳ - جرعه نوش كوثر، قدر ولایت، ص 277.

۱۴ - دیدگاه ها، معاونت پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، صص 52 و 62، چاپ نشر سوره چاپ اول.

۱۵- صحیفه نور، جلد 20، صص 14، 173، 179.

۱۶ - صحیفه نور، ج 51، ص 139.

۱۷- حكم تنفیذ ریاست جمهوری 17 مهر 1360.

۱۸- همان

برگرفته از كتاب اهمیت ، جایگاه و مفهوم ولایت فقیه/علی رفیعی

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، در یازدهم آذرماه سال 1373 هجری شمسی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران در اقدامی هم زمان رأی به مرجعیت تقلید حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دادند. به همین مناسبت دیدگاه برخی از فقهای معاصر نسبت به اجتهاد و مرجعیت ایشان ارائه می‌‌شود: در ادامه مطلب.....


آیت‌الله عبدالله جوادی آملی


مرحوم آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی


آیت‌الله محمد یزدی


حضرات آیات محمد مؤمن و ابراهیم امینی


مرحوم آیت‌الله علی مشکینی


آیت‌الله یوسف صانعی


تاریخ ارسال : جمعه 16 خرداد 1393 09:02 ق.ظ | نویسنده : امیرحسن - غلام الائمه

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

تاریخ ارسال : شنبه 31 تیر 1396 01:52 ب.ظ
It's really a great and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us.

Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر